Prefabrik çelik yapıların kurulumu, geleneksel inşaat yöntemlerinde olduğundan farklı olarak herhangi bir harç karışımı kullanılmadan kuru yöntemle gerçekleştirildiğinden, yapıların montajı mevsim koşullarına bakılmaksızın her ortamda ve projelerin tam vaktinde tamamlanmasına olanak sağlamaktadır. Bu da, prefabrik yapı teknolojisinin temel avantajlarından biri olan, çok zaman ve kaynak isteyen, işin “ıslak” kısımlarının ekarte edilmesi anlamına gelmektedir.  Bu sistemde, her duvar ve çatı elemanı cıvata, somun vida gibi bağlantı parçaları yardımı ile veya kaynak yapılarak montelenmektedir.

Çelik yapıların bir diğer avantajı ise tüm üretim sürecinin fabrika ortamında yürütülmesi, montaj kolaylığı ve şantiye sahasına nakliyenin daha az maliyetli olmasından ötürü proje maaliyetlerin azalmasıdır.

Cıvatalı bağlantıların kullanımı, yapıyı gerektiğinde ve istendiğinde söküp yeniden monte edebilme avantajı sağlamaktadır . Ayrıca, prefabrik yapı teknolojisini kullanarak, tek katlı çelik binalar herhangi bir temele ihtiyaç duyulmadan düz bir yüzeye monte edilebilir.

Örneğin;  endüstriyel kompleksler, fabrikalar, hangarlar vb.büyük yapıların inşası sırasında yapılar; bina üzerindeki mekanik yüklere karşı direnci arttıran bir vinç kirişi yardımı ile güçlendirilebilir. Konut rezidansları ve konut üniteleri de aynı teknoloji kullanılarak inşa edilebilir, ancak burada önem verilmesi gereken detaylardan bir tanesi konut projelerinde ısı yalıtımı gereksinimlerinin göz ardı edilmemesi ve  gerekli önlemlerin özenle alınması gerektiğidir.

Prefabrik ve modüler yapıların sağlık sektöründe kullanımı

DORÇE A.Ş., poliklinikler, mobil hastaneler, sağlık ocakları, yoğun bakım ve enfeksiyon üniteleri vb. tıbbi tesis amacıyla üretilen, modüler ve prefabrik yapıların imalat, tedarik ve anahtar teslim olarak sunulmasında muazzam kapasite ve deneyime sahiptir. Modüler tıbbi tesisler ve hastaneler, tüm hastaların iyleşme sürecini hızlandıracak modern ekipman ve teknolojilerle tam donanımlı hale getirilmektedirler.

Modüler ve prefabrik yapılar; üretim süreci ve montajı hızlı ve pratik çözüm olarak karşımıza çıktığından ve müşteri gereksinimlerine uygun olarak tasarlanıp üretildiğinden dolayı hız ve kalite aranan projelerde çoğu zaman tercih sebebi olmaktadırlar.

Farklı türleri, işlevleri ve devasa kullanım alanları ile prefabrik ve modüler yapılar sadece tıbbi amaçlarla değil, aynı zamanda prefabrik modüler ofisler, modüler mağazalar, modüler sağlık merkezleri, modüler sağlık ocakları, idari binalar ve konut, işçi yurtları, içi kampları, modüler garajlar, modüler oto yıkama istasyonları, araç muayene istasyonları, modüler kabinler, vardiya kampları, geçici modüler binalar, modüler oteller, modüler evler, prefabrik konutlar, konut modüler evler, modüler kontrol odaları, modüler trafolar, modüler şalt binaları, modüler trafo merkezleri, konteyner binalar, konteyner tipi yapılar, modüler yurt binaları, modüler prefabrik evler, prefabrik yazlıklar ve modüler anaokulları, modüler endüstriyel binalar, katlanabilir modüler binalar, modüler prefabrik binalar, modüler depolar, modüler yemekhaneler, askeri barınaklar, modüler askeri kamplar, prefabrik askeri kamplar, askeri barakalar, modüler polis karakolları, özel askeri görevler için modüler yapılar ve farklı stratejik amaçlı modüler prefabrik binalar olarak da kullanılabilir.