Dorçe Prefabrik, Modüler Çelik Yapılarıyla Sürdürülebilir Bir Gelecek Sunuyor

Dorçe Prefabrik, çevre değerleri ve doğal kaynakları bugün ve gelecek nesillerin yararına kullanarak sosyal-ekonomik gelişimin adil olacağı yeşil bir dünya görüşü bilincinde faaliyetlerini sürdürüyor.

İnşaat sektörü, doğal kaynakların en çok kullanıldığı sektörler içerisinde yer alıyor. Yüksek enerji tüketiminin yanı sıra kullanılan ağır makine ve ekipmanların büyük ölçüde fosil yakıtlara dayanması bu oranların artmasına sebep oluyor.

Dorçe, sürdürülebilir bir dünya için proje sahalarındaki çevre koşullarını gözeterek, geri dönüştürülebilir ve yenilenebilir malzemeleri kullanarak, enerji tüketimi ve atık üretimini en aza indirerek, “Karbon Nötr” olma yolunda çalışmalarına devam ediyor.

İnşaat sektörü çelik prefabrik modüler yapılara evriliyor

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeleri, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat karbon nötr politikası, döngüsel ekonominin etkisi ve dijitalleşme ile yaşanan teknolojik gelişmelerle, gelişmiş ülkelerdeki inşaat sektörü çelik prefabrik modüler yapılara evriliyor.

Dorçe Prefabrik, Aldığı ISO 14064 Karbon Ayak İzi Beyan Belgesi ile Dönüşümü Somutlaştırıyor

Avrupa Birliği “2050’de İlk Karbon Nötr Kıta” olma hedefiyle hazırladığı Sınırda Karbon Uygulaması’nı 14 Temmuz’da onayladı. Paris İklim Anlaşması ve BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin devamında düzenlenen 26. BM İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) Karbon Emisyonu Azaltma ve Kontrol Derneği (Türkiye) ile katılan firma bu dönüşüme verdiği önemi ve kararlılığını bir kez daha göstermiş oldu.

Dorçe Sürdürebilirlik Kavramını Her Açıdan Ele Alıyor

Firma, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeleri ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat hedeflerini benimseyen yapısıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Bu doğrultuda;

  • Tasarımda Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) kullanımını,
  • Çevresel ayak izini düşürmeyi,
  • Sıfır atık politikasını,
  • Tamamen geri dönüştürülebilir üretim yapısını,
  • Çalışan merkezli organizasyon yapısını,
  • Dahil olduğu toplumun sosyal sorunlarına duyarlılığı,
  • Türkiye ve iş yaptığı diğer ülkelerde, toplumsal kalkınmayı destekleyen katma değeri,
  • Ar-Ge çalışmaları ve dijitalleşme ile gelişen teknoloji doğrultusunda akıllı modüler yapı projeler geliştirip değer yaratmayı benimseyerek “Sürdürülebilirlik” olgusunu her açıdan ele alıyor.

 Dorçe Prefabrik, Sürdürülebilir Modüler Çelik Yapılarıyla Esnek Çözümler Sunuyor

– Pandemi hastanesine dönüştürülen İşçi Konaklama Kampları

4.000 kişilik Entegre İşçi Konaklama Tesisi olarak inşaatı başlayan proje, COVID-19 kaynaklı ortaya çıkan pandemi koşullarına uyarlanarak karantina hastanesine dönüştürülmüştür. Umm Slal Covid-19 Karantina Hastanesi, mevcut durumda 4.000 yatak kapasiteli olup ihtiyaç halinde kapasitesi 8.000 yatağa yükseltilebilmektedir. COVID-19’a karşı Katar hükümetinin aldığı acil ve önleyici tedbirlerin bir parçası olarak; “Geri Dönüştürülebilir Prefabrik Hafif Çelik Yapı” metodunun kullanıldığı hastane binaları, 4 katlı olarak çok kısa sürede tamamlanmıştır.

– Öğrenci Yurduna Dönüştürülen Deprem Konutları

Firma, İran’ın Bam şehrinde yaşanan deprem sonrası depremzedelerin acil konaklama ihtiyaçlarını prefabrik modüler çözümlerle çok kısa bir sürede gidererek sahada hızlı mobilize olma avantajından yararlanmıştır. Sökülüp yeniden kurulabilen ve kolaylıkla taşınabilen modüler konut üniteler daha sonrasında İran genelinde öğrenci yurtları olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Paylaş

Son Yazılar

Tweetler