“Ankara Askeri Ataşe Birliği/AMAC toplantısı kapsamında 9 Ekim 2023 tarihinde Mehmet Selçuk Yücesoy tarafından yapılan sunumda Savunma Sanayi’nde Offsite Modüler Prefabrik İnşaat Teknolojilere Genel Bakış – Açıklama (4 dakika).”

Dorce Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi Tic. A.Ş., Avrupa’nın en büyük sürdürülebilir, çevre dostu ve yüksek teknolojili prefabrik hacimsel modüler üretim tesislerinden birine sahiptir. Türkiye’nin küresel markası, 40 yıldan fazla bir süredir 60’tan fazla ülkedeki projeler için anahtar teslim çözümler sunmaktadır.

Modern İnşaat Yöntemleri (MMC) / Off-Site müteahhidi olarak Dorce, teknoloji ile evrim geçiren hacimsel modüler çözümleri kullanarak birçok önemli yurtdışı projeyi tamamlayarak ENR’nin 2023 Top 250 listesinde yerini korumuştur. Türkiye ve dünyada MMC teknolojisinin öncüsü olarak Dorce, Türkiye’de ve dünyada bu teknolojinin popülerliğine önemli katkılarda bulunmaktadır.

Dorce, zorlu coğrafi ve iklimsel koşullarda ihtiyaç duyulan her türlü prefabrik hacimsel modüler yapıyı mühendislik, satın alma, üretim, lojistik, montaj, altyapı ve üstyapı çalışmaları, test ve devreye alma dahil olmak üzere anahtar teslimi (EPC – Engineering Procurement and Construction) olarak tamamlamaktadır. Dorce, MMC / Off-Site uluslararası müteahhitlik deneyimini ve bilgi birikimini savunma ve askeri projelerin inşaat sürecinde kullanmıştır.

Binlerce askerin aynı anda konaklama kapasitesine sahip çok amaçlı taşınabilir askeri kampların inşası konusundaki kapasite ve deneyiminin yanı sıra (Dorce, birkaç ülkede ABD Ordusu için +250.000 asker kapasiteli kampları tamamlamıştır), Dorce, savunma sanayinde kesintisiz bir şekilde birkaç yıldır en büyük aktörlerden biridir. Dorce, tasarım ve yap müteahhidi olarak, sadece savunma sanayi standartları ve yönetmelikleri dahilinde anahtar teslimi taşınabilir konteyner modüllerini ve barınaklarını üreten yeni bir konsept geliştirmiştir. Taşınabilir modüler konaklama birimleri, sadece iki kişi tarafından sadece iki saatte herhangi bir ortamda el aleti veya ekipman olmadan kolayca monte edilebilir. Bu birimler, alarm, ısıtma-soğutma sistemleri, CCTV sistemleri, güvenlik ve uyarı sistemleri ile donatılmış olup, Türkiye Milli Savunma Bakanlığı ve diğer ülkeler tarafından tedarik edilmiştir. Bu özel birimler, proje gereksinimlerine göre kurşun geçirmez ve patlamaya dayanıklı olarak tasarlanabilir.

Dorce aynı zamanda uçak ve helikopter ön mühendislikli ağır çelik hangarların önde gelen üreticilerinden biridir. Dorce, F-16 ve F-35 hangarları için üst düzey projeler tasarlar ve inşa eder.

Paylaş