DORÇE, Entegre Saha Dışı İnşaat (Off-Site Construction) Çözümleri ile projelerini 6 aşamada tamamlamaktadır

 “Üretim, ihracat ve uluslararası müteahhitlik faaliyetleriyle hem doğduğu coğrafyanın hem de global pazarın güçlü markalarından biri olan DORÇE Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. ürettiği modüler yapılar ve sunduğu entegre saha dışı (off-site) inşaat çözümleri ile 60’dan fazla ülkede projeler tamamlıyor”

İnşaat Öncesi Süreci

Modern İnşaat Yöntemlerinin (MMC) bir bileşeni olan DORÇE Entegre Saha Dışı Çözümleri  ile, herhangi bir yeni proje için inşaat öncesi çalışmalar, müşteri ile ön görüşmelerin gerçekleştirilmesiyle başlar. Tüm mimari çizimler ve planlar, proje hakkında olabildiğince fazla ayrıntıya değinmek adına derinlemesine incelenir. Bu kapsamlı inceleme, tüm yapı elemanlarının üretimi için gerekli olan şartnamelere titizlikle uyulması açısından çok önemlidir.

Mimari planları sıhhi tesisat, elektrik, HVAC sistemleri ve diğer çizimleri sorunsuz bir şekilde kurum içi olarak entegre etmek  İnşaat Öncesi adımlarının en kilit aşamalarından birisidir.

DORÇE tarafından benimsenen böyle bir ekip yaklaşımı, “benim işim değil” zihniyetini ortadan kaldırırken, öngörülemeyen sorunların ve sahada maliyetli gecikmelere sebep olabilecek potansiyel tasarım çatışmalarının kolayca tanımlanmasına olanak tanır.

Kurum içi Tasarım & Mühendislik

İnşaat Öncesi aşamada toplanan bilgiler ışığında teknik ekibimiz yapıyı sanal ortamda 3 boyutlu modelleyerek her bir santimi için detaylı çizimlerini ve projenin dijital görüntüsünü oluşturur. Tasarım ve Mühendislik aşaması sırasında ekip, pencereler, kapılar ve döşeme dahil tesisat ve bitirme işi ile ilgili şartnameleri de kapsadığı için her türlü tasarım aşamasını belirler ve ele alır. Teknisyenlerimiz ve mühendislerimiz ayrıca maliyet, malzeme kullanımı, üretim planlaması, lojistik ve yapı inşaatını tamamlama konularında verimlilik sağlamak için projeyi sürekli olarak gözden geçirir, yerel bina yönetmeliği ile uyumunu sürekli olarak takip eder.

Bu aşamada ayrıntılara harcanan zaman ve gösterilen özen, doğrudan üretim kalitesine yansır ve bu da elde edilen faydaları en üst düzeye çıkarır.

Saha Dışı Üretim( Off-site Manufacturing)

Yapının sanal inşası tamamlanıp müşteri tarafından onaylandıktan sonra, Saha Dışı Üretim aşaması başlar. Bu aşamadaki üretim doğruluğu, Tasarım ve Mühendislik aşamasında gerçekleştirilen işle doğrudan ilgilidir.

Kalıcı bir inşaatın hızlı ve verimli inşasını desteklemek için yapı elemanlarının nihai kurulum konumlarından farklı bir yerde imalatı, planlaması, tasarımı, imalatı ve montajı anlamına gelir. yapı. Bu tür yapı elemanları, farklı bir yerde saha dışında prefabrik olarak üretilebilir ve şantiyeye nakledilebilir veya şantiyede prefabrik hale getirilebilir ve ardından son konumlarına taşınabilir. Tesis dışı inşaat, entegre bir planlama ve tedarik zinciri optimizasyonu stratejisiyle karakterize edilir. Tesis dışı üretim (OSM), saha dışı üretim (OSP) ve saha dışı üretim (OSF), öncelikle uygun fabrika çalışmasına atıfta bulunulduğunda kullanılır.

Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş., Avrupa’nın en yüksek üretim kapasitesi ile Yerel ve Küresel pazarlarda 40 yılı aşkın süredir Saha dışı üretim (OSM) ve saha dışı inşaatın (OSC) öncü firmalarındandır.

Teslimat

Tüm yapı elemanları üretim tesislerimizde üretildikten sonra şantiyeye teslim edilmek üzere hazırlıklara başlanır. Yapı elemanları, sahada verimliliği ve güvenliği kolaylaştırmak için proje gereksinimleri kapsamında uygun şekillerde araçlara yüklenir ve ardından şantiyeye teslim edilmek üzere nakliye süreci başlar.

Şantiyede Kurulum

DORÇE Entegre Saha Dışı Çözümleri sürecinin Şantiyede Kurulum aşamasında, yapısal elemanlar sırayla yüklenir ve vinç yardımı ile çerçeveleyiciler tarafından birleştirilerek verimlilik ve iş güvenliği garanti altına alınır.

İnce İşçilikler 

Yapısal kabuk hava şartlarına dayanıklı hale geldiğinde, işçiler hem iç hem de dış kısımdaki işlere aynı anda başlayabilir. Tasarım ve Mühendislik aşamasında tamamlanan entegrasyon çalışmaları nedeniyle çalışmalar esnasında neredeyse hiç sorun yaşanmaz. Örneğin, pencere ve kapılar için açıklıklar tam olarak doğru boyutlardadır ve zemin döşemeleri, HVAC kanallarını yerleştirmek için önceden delinmiştir. Tüm yüzeylerin şakul ve düz olması sebebiyle bu süreç işçiler açısından oldukça basitleştirilmiştir.

Proje kapsamında aynı kat planına sahip tüm yapıların ince işçilik ihtiyaçları hemen hemen aynı olacaktır. Bu durum, DORÇE’nin bir projeyi zamanında ve bütçe dahilinde tamamlamak için gereken malzeme ve iş gücünü planlama sürecini kolaylaştırır.

Paylaş

Son Yazılar

Tweetler