Dorçe Prefabrik ve İnşaat, Modüler Teknolojiyle Şantiyeyi Fabrika Ortamına Taşıyor

Dorçe Prefabrik, inşaat sürecini şantiyeden kontrollü fabrika ortamına taşıyor. Tasarım, mühendislik, üretim ve montaj dahil her aşamasını alanında uzman ekipleriyle planlayarak anahtar teslim projeler gerçekleştiriyor.

Dorçe Prefabrik; Çelik Modüler Çözümleriyle Malatya, Van, Adıyaman ve Elazığ’da

TOKİ Köy Evi ve Ahır Projesinin alt yapı ve üst yapı işlerini üstlenen Dorçe Prefabrik, faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Toplam 74 farklı sahadaki çalışmaların eş zamanlı sürdürülebilmesi, markanın 40 yıllık birikiminin ve modüler yapı teknolojisinin etkin kullanımının bir sonucu. Bu proje için fabrikada üretilen prefabrik çelik binalar, sahada hızlı bir şekilde kurularak depremzedelerin güven ve huzur bulacakları yaşam alanına dönüşüyor. Saha dışı inşaatın çevreci, bütçe dostu ve sürdürülebilir olması markanın en büyük tercih sebepleri arasında yer alıyor.

Neden tercih ediliyor?

Daha Az Atık

Dorçe Prefabrik, kendi bünyesinde yer alan 3D tasarım & mühendislik kabiliyetleriyle projenin her aşamasını önceden planlayarak, üretimde kullanılacak malzemelerin miktarını belirleyebiliyor. Bu sayede israfın ve israftan doğan ek maliyetin büyük oranda önüne geçilebiliniyor.

Daha Güvenli Çalışma Ortamı

Dorçe Prefabrik’in uluslararası kalite standartları kapsamında faaliyet gösteren üretim tesisi; hava ve görüş değişkenlerini ortadan kaldıran, geleneksel şantiyelere kıyasla çok daha güvenli bir çalışma ortamı sunuyor. Yüksekten düşme ve ekipman kazaları gibi riskler markanın üretim tesisinde sorun olmaktan çıkıyor. Üretimin her bir aşaması sıkı denetim altına alınabiliyor. Bu da hata ve iş kazası olasılığını en aza indiriyor.

40 yıllı aşkın süredir petrol & gaz, maden ve enerji sektörünün küresel şirketleri ve hükümet otoriteleri ile iş birliği yapan Dorçe Prefabrik, projeleri kapsamında aldığı kazasızlık ödülleriyle bu durumu çok kez kanıtlama imkanı bulmuştur.

Örneğin, Moritanya’da Tasiast Altın Madeni Genişletme Sahasında inşa ettiği 8.400 kişilik yaşam kasabası projesi kapsamında 10 Milyon Adam/Saat Kazasızlık Ödülü’ne hak kazanmıştır.

Daha Yüksek Verimlilik

Olumsuz hava koşulları gibi değişkenler inşa sürecini sekteye uğratamaz. Ön üretimli modüler çelik yapıların üretimi kontrollü fabrika ortamında gerçekleştiği için proje planlanan sürede tamamlanır ve teslim edilir.

Dorçe Prefabrik; Rusya, Kazakistan gibi dünyanın en soğuk ve elverişsiz iklimlerinde iş yapma kabiliyetine sahip. Sahada yürütülen geleneksel inşaat faaliyetleri -50 ye varan sert iklim koşullarından fazlasıyla etkilenebiliyor. Oysaki kapalı fabrika ortamında üretilen modüler yapılar her türlü iklim koşullarına dayanacak malzemelerden üretildikleri için dünyanın en zorlu coğrafyalarına kolayca sevk edilerek, hızlıca kurulabiliniyor.

Daha Az İş Gücü

40 yıllık deneyimiyle son teknolojiyi bir araya getiren Dorçe Prefabrik’in montaja hazır yapıları, sahada ihtiyaç duyulan iş gücünü kalitesinden ödün vermeden azaltırken maliyetleri düşürmektedir.

Yapılan birçok araştırma, fabrika ortamında bir bina inşa etmek için çok daha az iş gücüne ihtiyaç duyulduğunu ispat etmiştir. Çelik İnşaat Enstitüsü’ne göre (SCI), dört katlı modüler bir konut yapımında gereken iş gücü geleneksel inşaata kıyasla yüzde 75’e varan oranda azalabilmektedir.

Daha Kısa İş Takvimi

Dorçe Prefabrik’in ön üretimli modüler çelik yapıları, tesiste üretilip şantiyeye taşındığı için sahada depolama alanına ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca süreci hızlandırmak için üretim faaliyetleriyle saha hazırlıkları eş zamanlı başlayacak şekilde programlanır.

Tasarım, mühendislik, alt yapı ve üst yapı dahil anahtar teslim olarak Dorçe Prefabrik tarafından tamamlanan 26.000 kişilik devasa yerleşim kenti, prefabrik modüler ve ön üretimli ağır çelik yapı sistemi kullanılarak sadece 290 gün gibi kısa bir sürede inşa edilmiştir.

Daha Yaşanabilir Bir Dünya

Dorçe Prefabrik, daha iyi bir gelecek için, düşük karbon ayak izine ve yüksek geri dönüşüm oranına sahip çelik modüler çözümler geliştiriyor. Üretimde kullanılan çeliğin yüzde 85’i geri dönüştürülmüş malzemelerden sağlanıyor. ISO 14064 Karbon Ayak İzi Beyan Belgesi’ni alan Dorçe Prefabrik, yeşil dönüşüm için çalışmalarına devam ediyor.

Paylaş

Son Yazılar

Tweetler