Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat Modern İnşaat Yöntemleri ile Uygun Maliyetli Sürdürülebilir Çözümler Sunuyor

Projelerinde Modern İnşaat Yöntemlerini benimseyen Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat, 40 yaldan aşkın deneyimi ile 50 ‘den fazla ülkede anahtar teslim projeler tamamladı. Tasarım, üretim ve inşaat faaliyetlerini çağımızın gerektirdiği şekilde baştan sona Modern İnşaat Yöntemleriyle yürüterek, bir projenin tüm yaşam döngüsünü kendi ekibi ile kurum içinde yönetmektedir.

Modern İnşaat Yöntemleri (Modern Methods of Construction) kavramı, ilk kez İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra konut binalarına olan acil talebi karşılamak için, daha az zamanda daha çok ve daha kaliteli evler üretmenin bir yolu olarak gündeme gelmiştir. Günümüzün son teknolojik gelişmeleri ve sürdürülebilirlik konularında artan farkındalık, Modern İnşaat Yöntemlerini gündemin üst sıralarına tekrar taşıdı.

İnşaat sektörü 21. yüzyılın ihtiyaçlarını karşılamak ve küresel çevre sorunlarına karşı önlem almak adına sürdürülebilirlik ve verimlilik kavramlarını masaya yatıracak şekilde diğer sanayi kollarıyla birlikte bir dönüşüm sürecine girdi.

MMC veya “Akıllı İnşaat” olarak da bilinen Modern İnşaat Yöntemleri, geleneksel yapılara alternatif olarak seri üretim ve fabrika montajı gibi saha dışı inşaat tekniklerine odaklanan bir yaklaşımdır. Üretimin kontrollü fabrika ortamına taşınması, başka bir deyişle, bilgisayar kontrollü saha dışı (off-site) imalat teknikleri ve yazılımlar ile planlama, tasarım, gelişen teknoloji ve yenilikçi malzemelerin bir araya getirilmesi artan verimlilik ve daha kısa sürede proje teslimidir. Tedarik zinciri ortaklarıyla iş birliği içinde çalışarak daha uygun fiyata yüksek kaliteli, güvenli ve sürdürülebilir çözümleri sunmaktır.

Bu yapı yöntemiyle dünyada tamamlanan dikkat çekici projelerden birkaç örnek;

10 günde 1000 yataklı hastane

Çin hükümeti, koronavirüse yakalandığından şüphelenilen hastaları kontrol altına alma ve tedavi etme çabalarının bir parçası olarak Wuhan’da 25.000 metrekarelik bir alana hızla 1.000 yataklı bir hastane inşa etti.

Karantina hastanesi prefabrik elemanlar kullanılarak inşa edildi ve inşaatın başlamasından 10 gün sonra 3 Şubat’ta açıldı

19 Günde 57 Katlı Modüler Gökdelen

Mini Sky City, Çin’de sadece 19 günde tamamlanan 57 katlı, 204 metre yüksekliğindeki bir gökdelendir. Her biri 33 fit uzunluğunda 19 avluya, 4.000 kişilik ofis kapasitesine ve 800 aileye yetecek konut kapasitesine sahiptir.

Singapur’da 56 Katlı Dünyanın En Yüksek Prefabrik Gökdeleni

Singapur’da 2026’da tamamlanması planlanan ve dünyanın en yüksek prefabrik gökdeleni olacak olan 56 katlı çift gökdelen projesi, Prefabrik Kullanıma Hazır Hacimsel İnşaat (PPVC) yöntemiyle inşa edilecek. Prefabrik kulelerde 1000’den fazla konut yer alacak.

ABD, Birleşik Krallık gibi ülkeler gelecek planlarında Modern İnşaat Yöntemlerini gündeminin üst sırasına taşımaya başladı.

Arz talep arasındaki uçurumu kapatmak ve devlet konut girişimlerinin gereksinimlerini karşılamak için konut sektöründe verimliliğin artırılması gerekiyor. Bu gerçeği gören bazı ülkeler inşaat sektörüyle günümüz teknolojisini bir araya getirmek için kolları sıvadı.

Birleşik Krallık hükümeti, Modern İnşaat Yöntemlerine büyük önem veriyor

Son yıllarda İngiltere, bilhassa kamu altyapısı için bu yöntemi kullanan projelerin sayısında bir artış öngörerek, saha dışı inşaat yöntemlerine büyük mali destek sağladılar. Sürekli artmaya devan eden konut talebi ve maliyet, miktar ve kalite gibi ölçütler, endüstriyi ve hükümeti MMC’yi bir çözüm olarak bakmaya itiyor. Hükümetin Modern İnşaat Yöntemlerinin teslimatı hızlandırma, üretkenliği artırma ve sektörü modernize etme potansiyeline sahip olduğunu kabul edip büyük konut stratejisine dahil etmesiyle geçiş süreci büyük bir ivme kazandı.

İrlanda da artan konut ihtiyacına yönelik hazırladığı eylem planında 2022’nin sonunda yılda 25.000 konut olacak şekilde 6 yıllık süreçte 150.000 konut bitirmiş olmayı hedefliyor.

Dorçe Modern İnşaat Yöntemlerinin Türkiye’deki Öncüsü Olmayı Sürdürüyor

Dünya çapında, petrol ve doğal gaz, maden, savunma sanayi, sağlık sektörlerine, devlet makamlarına (bakanlıklar, valilikler, elçilikler, vb.), uluslararası örgütlere ve kâr amacı gütmeyen kurumlara birçok proje tamamlayan Dorçe, projelerinde çevre koruma değerlerine sahip çıkarak, gelecek nesillerin yararına yeşil bir dünya görüşü bilincinde çevresel değerleri göz önünde bulundurarak, sürdürülebilir çözümler sunuyor.

Paylaş