Dorçe Prefabrik Yönetim Kurulu Başkanı Karahan’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

“Bilimden sanata, siyasetten iş dünyasına kadar her alanda iz bırakan lider kadınlarımız, bize her şeyin mümkün olduğunu gösteriyor”

İSTANBUL (AA) – Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Çebi Karahan, ‘Her alanda öncü rol üstlenen, tabuları yıkan ve seslerini duyuran cesur kadınlar, gelecek nesiller için umut ışığı olmaktadır.’ ifadelerini kullandı.

Şirketten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Karahan, Dorçe Prefabrik’in sektöründe Türkiye’nin bir dünya markası olarak 40 yılı aşkın süredir hem iç pazarda hem de 60’tan fazla ülkede projelerini başarıyla tamamladığını aktararak, ‘İnşaatın teknolojiyle evrildiği volümetrik modüler yapılarda Dorçe modern inşaat yöntemleri (MMC) / saha dışı müteahhitlik yönü ile yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda önemli projeye imza atarak ENR’ın 2023 Top 250 listesindeki yerini korumuştur.’ değerlendirmesinde bulundu.

Karahan, Dorçe’nin, MMC teknolojisinin Türkiye’de ve dünyada sektör öncü olduğunu ve Türkiye’de yaygınlaşmasına büyük katkı sunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

‘Farklı coğrafi bölgelerde, zorlu iklim koşullarında, her türlü ihtiyacı karşılamaya yönelik prefabrik volümetrik modüler yapıları, kendi bünyesinde mühendislik, tedarik, üretim, lojistik, montaj, altyapı ve üstyapı çalışmaları ile test ve devreye alma dahil, projelerini anahtar teslim (EPC- Engineering Procurement and Construction/ Mühendislik Satın alma ve İnşaat) olarak tamamlamaktadır.’

– ‘Fırsat eşitliği önemli bir kilometre taşı’

Dijital dönüşüm, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomiye geçişin günümüzün en önemli küresel zorunluluklarından biri olduğunu vurgulayan Karahan,’Bu geçiş sürecinin üstesinden gelmek için tüm toplum kesimlerinin aktif katılımı ve eşit katkısı gereklidir. Kadınlar, dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluşturarak bu yolculukta kritik bir rol oynamaktadır.’ açıklamasında bulundu.

Karahan, ‘Toplumdaki rolümüz ve iş dünyasındaki başarılarımız liderlik potansiyeli taşıyan kadınlarımıza ilham veriyor. Her alanda öncü rol üstlenen, tabuları yıkan ve seslerini duyuran cesur kadınlar, gelecek nesiller için umut ışığı olmaktadır. Bilimden sanata, siyasetten iş dünyasına kadar her alanda iz bırakan lider kadınlarımız, bize her şeyin mümkün olduğunu gösteriyor.’ değerlendirmesinde bulundu.

Karahan, sürdürülebilir bir dünya için 17 başlıkta toplanan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının 5’incisinin cinsiyet eşitliğini sağlamak ve tüm kadınlar ile kız çocuklarını güçlendirmek olduğunu anlattı.

Kadınların doğaları gereği daha sürdürülebilir tüketim kabiliyetlerine sahip olduklarını ve hanelerin enerji kararlarında daha fazla söz sahibi olma eğiliminde olduklarını vurgulayan Karahan, sözlerini şöyle tamamladı:

‘Yeşil Mutabakat kapsamında belirlenen hedeflere ulaşmak için kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi ile hane kullanımlarındaki enerjinin azaltılması en önemli kilometre taşlarından biridir. Döngüsel ekonomi, atık ve kirliliği azaltan, kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayan bir ekonomik modeldir. Bu modelin hayata geçirilmesi, yeni iş imkanlarının ve girişimcilik fırsatlarının doğmasına yol açmaktadır. Bu fırsatların kadınlara da eşit şekilde sunulmasının hem kadınların ekonomik güçlenmesini hem de döngüsel ekonominin başarısı için önemlidir. Dijital dönüşümle, yeni dünya düzeni kuruluyor. Eğitimli, donanımlı, güçlü kadınlar, bu yeni düzende teknolojiyi etkin biçimde kullanarak fırsata çevirip diğer kadınlara öncü olurken, akli, sağduyu ve adalet duygularıyla toplumların dönüşümüne de katkı sunmalıdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’müz kutlu olsun.’

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/sanayi/dorce-prefabrik-yonetim-kurulu-baskani-karahandan-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-mesaji/686169

Paylaş!

Son Yazılar

Tweetler