Şantiyeleri Fabrikaya Taşıyan Dorçe Prefabrik ve İnşaat, İklim Kriziyle Baş Edecek Modüler Hafif Çelik Yapılar Sunuyor..

Önümüzdeki 20-30 yıl içinde meydana gelebilecek bir “İklim Krizine” bağlı “İklim Göçünde” çözüm “Modüler Hafif Çelik Yapılar” ve “Konteyner Modüler Konut Üniteleri” olacak. Dorçe Prefabrik & İnşaat, Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinde gerçekleştirdiği “Acil Konaklama ve Mülteci Kamplarıyla” sorunlara çözüm olmaya devam ediyor.

Dünya büyük bir iklim kriziyle karşıya karşıya. Devletlerin resmi politikası haline gelmemesine karşın şimdiden önlem alınmaya başlandı. 31 Ekim-12 Kasım’da Glasgow’da düzenlenen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı (COP26) değişen iklim koşullarının doğurduğu tehlikelerin önüne geçmek amacıyla 140 ülkenin devlet liderlerini bir araya getirdi.

2050 Yılına Kadar, 143 Milyondan Fazla Kişi İklim Değişikliği Nedeniyle Göç Edecek

2018’de Dünya Bankası’nın yaptığı tahmine göre Latin Amerika, Sahra altı Afrika ve Güneydoğu Asya’da 2050 yılına kadar 143 milyondan fazla kişi iklimden dolayı göç edecek. 2017’de 68,5 milyon insan, kötü şartlar nedeniyle yer değiştirmek zorunda kaldı. Bunların yaklaşık üçte biri “ani başlayan” hava olayları (sel, kuraklık sonrası orman yangınları ve şiddetli fırtınalar) nedeniyle taşındı. Yer değiştirmelerin geri kalan üçte ikisi diğer insani krizlerin sonucu olsa da iklim değişikliği sonucu çölleşme, deniz seviyesinin yükselmesi, okyanusun asitlenmesi, hava kirliliği, biyolojik çeşitliliğin azalması gibi etmenlerin de katkısı artık fazlasıyla etkisini gösteriyor.

ABD Hükümeti, İlk Kez Bir Rapor ile İklim Değişikliği ve Göç Arasındaki İlişkiyi Kabul Etti

Ekim 2021 tarihli Beyaz Saray tarafından yayınlanan “İklim Değişikliğinin Göç Üzerindeki Etkisi” adlı taslak rapora göre 9 Şubat 2021’de Başkan Biden, Ulusal Güvenlik Danışmanından iklim değişikliği ve göç üzerindeki etkisi hakkında bir rapor hazırlamasını istedi. Bu rapor, ABD Hükümeti’nin iklim değişikliği ve göç arasındaki bağlantıyı ilk kez resmi olarak kabul ettiği belge oldu.

4 milyon Sığınmacı ve Mülteci Türkiye’de

İklimle alakalı göç hareketliliğine sebep olan unsurlar;

  • Deniz Seviyesinin Yükselmesi,
  • Yüksek Sıcaklıklar,
  • Su Döngüsünün Bozulması,
  • Şiddetli Hava Olayları olarak sayılabilir.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin yayınladığı verilere göre Türkiye’deki sığınmacı ve mültecilerin toplam sayısı 4 milyonun üzerine çıktı.

Kitlesel Yer Değiştirme Hareketlerinin Sonucunda Mülteci Barınma Merkezleri Sınır Güvenliğinin Önemli Bir Parçası Oldu

Doğal afet, savaş veya kitlesel yer değiştirme hareketleri (göçmen, mülteci, sığınmacı) gibi olağan dışı durumlarda oluşan kalıcı ve geçici konaklama ve yer değişikliğine daha elverişli bir yaşam destek projesi olan prefabrik modüler hafif çelik yapılar, konteyner kentleri yaygınlaştırıyor. Dorçe Prefabrik, Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinde “Acil Konaklama ve Mülteci Kampları” projelerini başarıyla tamamlıyor. Firmanın Ankara’daki üretim tesisinde sadece 1 gün gibi kısa bir süre içerisinde; 100’den fazla “Konteyner Modüler Konut Üniteleri” üretilmekte ve sevkiyata hazır hale getirilmektedir. Bu üretim şekliyle Hatay Yayladağı & Boynuyoğun, Kahramanmaraş, Adana ‘da toplamda 100.000 kişilik “Mülteci Konteyner Kentleri” başarıyla tamamlanmıştır.

Her Türlü İklim Koşullarına Uygun Pratik, Taşınabilir ve Hızlı Çözümler

Dorçe Prefabrik tarafından tasarlanıp üretilen taşınabilir ve hızlı kurulabilen prefabrik çelik yapılar atık üretimini ve çevresel etkiyi azaltan çevre dostu yapı malzemelerinden oluşmaktadır. Bu prefabrik modüler hafif çelik yapılar, fabrika ortamında üretildikten sonra sahaya sevk edilirler. Kullanım süresi sonunda kolayca sökülerek farklı konumlarda tekrar kullanılabilinirler.

Paylaş

Son Yazılar

Tweetler