Tiny House (Minimalist- Küçük Ev – Butik Ev) Nedir? Neden son yıllarda tercih ediliyor? Bu tarz evlerde yaşamanın yararları nelerdir?

Tiny House – Minimalist Ev Nedir?

Dorçe Tiny House güvenli, hızlı ve ekonomiktir. Prefabrik Tiny House, içine hemen yerleşmeniz için gereken hemen hemen her şeyle donatılmış anahtar teslimi bir evdir. Minimalist bir yaşam için kalabalık ve fazladan yer kaplayan eşyalardan arınmış ferah bir yaşam alanı sunar.

Basitçe söylemek gerekirse, küçük evlere Tiny House yönelik eğilim sosyal bir akım haline geldi. İnsanlar artık yaşadıkları alanı küçültmeyi, sadeleştirmeyi ve daha azıyla yaşamayı tercih ediyor. Küçük ev hareketi, aslında küçük bir alanda yaşamaktan daha fazlasıdır.

Konut ihtiyacının değişmesi ve çeşitlenmesi ile daha fazla konut seçeneğine ihtiyaç duyulmaktadır.

Dorçe Tiny House tamamen esneklik ve özgürlükle ile ilişkilidir. Bazıları için, bir ipoteğe bel bağlamak zorunda kalmadan küçük bir şey satın alarak dengeli bir yaşam sürme özgürlüğüdür. Diğerleri için, mevcut bir evin boyutunu, işlevini ve yerini değiştirebilme esnekliğidir.

Tiny House (Minimalist Ev) Neden Tekerleklidir?

Bir çekici vasıtasıyla taşınabilen, Tiny House olarak da adlandırdığımız tekerlekli mobil ev modelidir. Bu özelliği sayesinde dilediğiniz yerde, dilediğiniz zaman, dilediğiniz yere evinizi taşımanın keyfini yaşatır. Ne kadar küçük bir ev yerleştirilmiş olursa olsun, ihtiyaçlar değiştikçe en az çaba ile taşınabilir veya kaldırılabilir.

Dorçe tarafından modüler yapı sistemleriyle tamamlanan römorklu/tekerlekli konteynerler, çok amaçlı kullanım olanağı sağlayarak; pratik, esnek, hızlı ve kolay sahra çözümlerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. ISO deniz taşıma konteynerlerinden dönüştürülen modüler konteynerler; talebe göre WC ve duş konteynerleri olarak tasarlanarak üretimi tamamlandıktan sonra Savunma Sanayi için kullanılan sahra çözümleridir.

Tiny House (Butik Ev) çeşitleri?

  • Kiralık Daire olarak Tiny House (Minimalist Ev)

Bir evin, kişinin ihtiyaçları doğrultusunda değişebilmesi gerektiğine inanıyoruz; genişletmek, daraltmak, yeniden düzenlemek ve hareket ettirmek. Kompakt taşınabilir evler, olağan harcamalar ve gelişim engelleri olmaksızın mevcut konutları güzel bir şekilde tamamlayabilir. Böylece Tiny House arkadaşlarınızı ve ailenizi barındırmak için kullanabileceğiniz veya dilerseniz ek bir gelir kaynağı olarak kiralayabileceğiniz anlamına gelir.

Stüdyo / Ofis / Perakende alanı Tiny House (Butik Ev)

  • Ayrı, yönetilebilir bir stüdyo alanı.
  • İşinizi de yanınızda götürmenizi sağlayan mobil ofis.
  • Pazarlar, festivaller ve büyük etkinlikler için mobil bir perakende alanı sağlar.

Geçici Konaklama / Acil Yardım Konutu Tiny House (Minimalist Ev)

Tekerlekli Tiny House, geçici ve yardım amaçlı konutlar için çok uygundur.

Tiny House (Butik Ev) Yaşamanın Faydaları Nelerdir?

  • Finansal Fayda

Tiny House (Minimalist-Küçük Ev) finansal faydaları dikkate değerdir. Tasarruf evin ilk maliyetinde gözle görülür biçimdedir. Geleneksel evlerle aynı kalitede inşa edildiklerinden, benzer bir ömre sahip olmaları beklenebilir. Düzgün bir şekilde inşa edilmiş küçük bir ev, düşük maliyetlerine karşın, onlarca yıl boyunca konut olarak kullanılabilir.

Ortalama olarak, düzenli ev sahipleri, gelirlerinin yüzde 25 ila 50’sini konut maliyetlerine harcamaktadır. Bir Tiny House sahibi, bütçesinin önemli bir kısmını kendi keyfi harcamaları için kullanabilir. Tiny House’ta kullanılan su, elektrik ve gaz miktarı normal bir evden çok daha düşüktür. Bunun yanı sıra birçok Tiny House, örneğin güneş panelleri ve pillerden faydalanarak kendi enerjisini üretecek şekilde donatılmıştır ve bu da maliyetleri daha da azaltır.

  • Çevresel Fayda

Tiny House (Minimalist-Küçük Ev) daha az tesisat kullanmak yalnızca para tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çevre üzerinde daha küçük bir etkiye sahiptir. Bazı evler tamamen şebekeden bağımsız olarak hiçbir yardımcı program kullanmayacak kadar ileri gider. Ayrıca, daha az tüketim ile çöplüklere giden daha az atık gelir.

Minimalist-Küçük Evler, küçük ölçekli tam teşekküllü konutlardır. Tiny House’ta yaşamak, basit bir hayat yaşama arzusuna dair yapılan bilinçli bir seçimdir. Akıllı alan kullanımı ve yenilikçi teknolojiler, Tiny House tasarım ve yapımında esastır. Bir Tiny House, 50 m2’ye kadar, ideal olarak düzeyde kendi kendine yeten yüksek kaliteli bir konut işlevi görür.

  • Zaman

Barınma maliyetlerinizden sağladığınız büyük tasarrufla birlikte iş sonrasında ve tatil döneminizde daha fazla seçeneğe sahip olacaksınız. Sevdiklerinizi ziyaret etmek için daha fazla zamanınız olacak. Ayrıca evinizin temizliği ve bakımı için de daha az zaman harcarsınız. Bu evlerde yaşamanın sadeliği, hayatınızda sizin için önemli olan şeylere odaklanmanıza imkân tanır.

  • Özgürlük

Taşınırken Dorçe Tiny house küçük evinizi de yanınızda götürebilirsiniz. Başka bir yerde işe girerseniz veya her gün aynı çevreye bakmaktan yorulursanız, evinizi aracınıza bağlayıp taşınırsınız. Bu tür bir özgürlük birçok insan için büyük bir çekiciliğe sahiptir. Bazı insanlar dünyayı görmek, gidebildikleri kadar seyahat etmek ama yine de ev diyebilecekleri ve barınma masrafları konusunda endişelenmeden geri dönecekleri bir yere sahip olmak ister.

  • Daha Düşük Karbon Ayak İzi

Gittikçe daha fazla insan çevre konusunda bilinçlenmeye başladı. Plansız üretim ve tüketimin çevre üzerindeki olumsuz etkisi artık göz ardı edilemiyor. İnsanlar bir değişim istiyor, gidişatı değiştirecek bu harekete katkıda bulunmak istiyor. Olabildiğince sürdürülebilir bir şekilde yaşayanlar karbon ayak izlerini azaltarak olumlu bir örnek teşkil ediyorlar ve başkalarını bilinçlendiriyorlar. Tiny House’da (Minimalist – Küçük Ev) yaşamak mükemmel bir seçimdir. Bazıları, normal bir evin inşaat alanının iki Tiny House değerinde atık malzeme ürettiğini söylüyor. Her durumda, Küçük bir evde yaşayarak, normal bir evde olduğundan daha az atık üretir ve daha az enerji ve su kullanırsınız. Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat A.Ş. olarak daha iyi bir gelecek adına üzerimize düşen sorumluluklar çerçevesinde sektörümüzün ilk “ISO 14064 Karbon Ayak İzi Beyan Belgesini” aldığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz.

  • Estetik

Minimalist-Küçük Evler esnek tasarım imkânından dolayı birçok farklı insanın hayal gücüne hitap eder. Zanaatkarlık, detaylara gösterilen özen ile bir araya gelir. İnsanlar bu evleri satış değerinden ziyade mümkün olan en iyi yaşam deneyimini göz önünde bulundurarak inşa ediyor. 5 kıtada 60’tan fazla ülkede proje tamamlayan Dorçe farklı kültürlerin geleneksel mimarisini ve estetiğini müşteri talepleri kapsamında şekillendirerek anahtar teslim çözümler sunar.