Deprem ortaya çıkan acil konaklama ihtiyacı sebebiyle, Dorçe Prefabrik İnşaat tarafından üstlenilerek, oda, banyo ve mutfak dahil olacak şekilde yaşam modülü üretilip, kurulu olarak afet bölgelerine sevk edilmiştir. Dorçe, proje kapsamında modüler konteyner yapı sistemlerini AFAD’a belirtilen sürelerde teslim etmiştir.

Deprem riski yüksek coğrafyalarda müstakil prefabrik acil yerleşim ve deprem konutları çoğunlukla prefabrik modüler yapı sistemleri ile yapılıyor. Örneğin; Kaliforniya’da 560.000’i aşkın müstakil konut, depreme dayanıklı olarak prefabrik modüler yapı sistemleri ile tamamlanmıştır. Bu yıl Elazığ’da yaşanan depremden sonra TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı), Dorçe‘nin de üretim ve inşaatında yer aldığı köy evlerini bu sistemle yapmaktadır.

Mülteci kentleri; insanların göç ederek ülke ya da bölge değiştirmek durumunda kaldığı kitlesel nüfus hareketinin sonucu olarak, mültecileri belirli bir lokasyonda kabul etmek, gerektiğinde kalıcı ve geçici yaşam alanları sağlamak üzere inşa edilen yerleşim yerleridir. Mülteci kenti projelerini ve gerekli hizmetleri; genellikle göç hareketinin güzergâhı üzerinde olan devletler, Birleşmiş Milletler, uluslararası kuruluşlar ya da sivil toplum kuruluşları gerçekleştirir.

Doğal afet, savaş veya kitlesel yer değiştirme hareketleri (göçmen, mülteci, sığınmacı) gibi olağan dışı durumlarda oluşan kalıcı ve geçici konaklama ve yer değişikliğine daha elverişli bir yaşam destek projesi olan prefabrik modüler yapılar, yangın konutları, konteyner kentleri yaygınlaştırmıştır. Dorçe Prefabrik İnşaat, Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinde Prefabrik Acil Konaklama ve Mülteci Kampları projelerini başarıyla tamamlamaktadır. Dorçe’nin Türkiye/ Ankara’daki üretim tesisinde sadece 1 gün gibi kısa bir süre içerisinde; 100’den fazla Konteyner Modüler Konut Üniteleri üretilmekte ve sevkiyata hazır hale getirilmektedir.