Project Description

Tasiast Altın Madeni Projesi / Tasiast Ekibi Yaşam Kasabası – Uçak Hangarı

Moritanya – Tasiast Altın Madeni, Kuzeybatı Moritanya’da bulunan bir açık ocak madenciliği olup ve başkent Nuakşot’un yaklaşık 600 kilometre kuzeyinde çölde  yer almaktadır. Hava sıcaklığı sıkça +50 santigrat dereceye ulaşmaktadır.

Tasiast Altın Madeni – Tasiast Ekibi 8.400 Kişilik Yaşam Kasabası : 2012 yılında Kanada merkezli Kinross Maden şirketinin, Moritanya’daki 8.400 kişi kapasiteli Tam Teşekküllü Yaşam Şehri Projesi (EPC – Engineering Procurement Construction) çöl şartlarında hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında; konaklama ve ofis binaları, endüstriyel mutfaklar & yemekhaneler, mobilyalar, çamaşırhaneler, spor sahaları (futbol, tenis, basketbol ), klinikler, havaalanı resepsiyon binaları ve hangarları, endüstriyel yapılar, itfaiye istasyonları ve ibadethaneler dahil olacak şekilde, alt yapı ve üst yapı işleriyle birlikte anahtar teslim gerçekleştirilmiştir.

Alt yapı işleri kapsamında; elektrik enerjisi üretim santralleri (Dizel ve Doğal Gaz Jeneratörleri, Güneş Panelleri), trafolar, iletişim ağı, su şebekeleri, atık su depoları, yangın söndürme istasyonu, drenaj kanalları, temel işleri, asfalt yollar, beton yürüyüş yolları, AC üniteleri ve HVAC sistemleri tamamlanmıştır.

Moritanya’nın kuzeybatısındaki Tasiast Altın Madeni, çölün ortasında yer alan büyük bir açık ocak madencilik projesidir. Sıcaklık +50°C’ye kadar ulaşabilir.

Modüler uçak hangarları, maliyet etkinliği ve verimli inşaat süreci nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Bu hangarlar farklı boyut ve tipteki uçakları barındıracak şekilde özelleştirilebilir. Modüler tasarım, ölçeklenebilirliğe olanak tanıyarak onu çeşitli uygulamalar ve konumlar için uygun hale getirir.

Uçak hangarlarında modüler inşaat tekniklerinin kullanılması, maden sahaları veya geleneksel inşaat yöntemlerinin pratik olmadığı diğer alanlar gibi uzak veya zorlu ortamlarda özellikle faydalıdır.

Her detayıyla 8400 kişilik anahtar teslim şehir olarak tasarlanan bu kapsamlı proje, kamp binaları, klinik, itfaiye, yemekhaneler, sosyal tesisler ve uçak hangarıyla madenciliğin zorlu koşullarına uygun olarak tasarlandı.

Proje Detayları

Ülke

Moritanya

Tarih

2014

Sektör

Paylaş

Bilgi Talep Formu

Fotoğraf Galerisi