Prefabrik yapı sistemlerin önemi ve global pazarda bilinirliliği, günümüzde artan teknoloji ve gelişen üretim sistemleri ile birlikte hızla artmaktadır. Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat A.Ş., yüksek üretim kapasitesi, hızlı tedarik süreçleri ve en ücra & zorlu bölgelere lojistik ve montaj hizmetleri ile ihtiyaca yönelik üretimler gerçekleştirmektedir.

Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat A.Ş., savunma sanayii ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak ‘anahtar teslim’ helikopterle taşınabilir askeri kamplar, barınma ve yaşam alanları geliştirdi. Bu tip özel projeler için AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) faaliyetlerine ciddi bütçe ayıran Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat A.Ş., aynı zamanda konusunda son derece uzman ve tecrübeli bir departmana sahiptir. AR-GE ekibi, şirket bünyesinde çalışan 70’den fazla mimar, mühendis, teknisyen ve teknik çizim uzmanından oluşan özel birimler ile birlikte  “araştırma ve geliştirme” ve “tasarım” merkezlerini oluşturmaktadır. Konusunda uzman departmanlar,  tasarım çalışmalarını Autodesk Revit, Tekla Structures, Sap 2000 ve ETAP gibi pek çok yazılım kullanarak geliştirmektedir.

Görsellerdeki HTK ( Hava / Helikopter ile Taşınabilen Konteyner ) önemli bir AR-GE süreci sonucunda ortaya çıkmıştır. Toplamda 3 paket olarak üretilen HTK, herhangi bir el aleti veya ekipman yardımı olmadan, her türlü ortamda, elle kolayca montaj yapılabilir şekilde üretildi. Montajı, 2 kişi rahatlıkla 2 saat gibi kısa bir süre içerisinde tamamlamaktadır.

Bu ürünler, hava, kara ve deniz platformlarında kolaylıkla nakliye edilecek şekilde tasarlanmıştır. Her bir ünite 3 paketten oluşmaktadır ve her bir paket 300 kg civarındadır. Her paket bir helikopter yada pikap ile taşınabilecek boyutlar doğrultusunda da tasarlanabilir. Bu nedenle savunma sanayii baz alınarak geliştirilen bu üniteler, ayrıca petrol,  gaz ve maden arama kampları, kırsal bölgelerde acil sağlık,barınma ve gıda  hizmetlerinin verilmesi amacı ile, deprem, tusunami, sel gibi doğal afetler sonrasında acil yerleşim üniteleri olarak Dünya’nın her yerine nakliyesi gerçekleştirilmektedir.

Ürün kullanımını ve çeşitliliğini sağlamak amacı ile ciddi AR-GE ve tasarım faaliyeti gerçekleştirilmiş olup, bu üniteler, aşağıda resimlerde görüldüğü üzere konaklama üniteleri (açılır-kapanır masalı ve sandalyeli 8 kişinin rahatlıkla konaklayabildiği üniteler), klinik (tam teşeküllü), WC-duş(8 kişilik), bakım ve rehabilitasyon merkezleri, ofis ve mutfak olarak kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak, bazı zorlu coğrafi koşullarda askeri operasyonlarda kullanılan üniteler için özel baca ve soba sistemleri geliştirilmiştir. El ile montajın kolaylıkla tamamlanması için her bir bahsi geçen ünitenin adım adım ingilizce ve gerekli dillerde olacak şekilde kullanma klavuzu da beraberinde verilmektedir.

Prefabrik yapıların konvansiyonel yapı sistemlerine kıyasla, çok daha hızlı, düşük maliyetli olabildiği genel olarak bilinmektedir. Ancak, burada bahsedilen HTK modülleri bilinen bütün prefabrik yapı sistemlerinden ve diğer sistemlerden farklı olarak 3 konuda öne çıkmaktadır. Bunlardan birincisi, son derece kolay taşınabilir olması, ikincisi kullanım klavuzu ile birlikte sadece el yardımı ile monte edilebilir olması, ücüncüsü ise 2 saat gibi kısa bir sürede istenilen yerde büyük bir entegre yerleşim alanını oluşturabilmesidir.

Helikopterle taşınabilen ve herhangi bir el aleti veya ekipman yardımı olmadan, her ortamda, elle kolayca monte edilebilir üniteler, Dorçe’nin kendi bünyesindeki mühendislik birimleri sayesinde talep doğrultusunda kurşun geçirmez, patlamaya dayanıklı olacak şekilde tasarlanarak alarm,ısıtma-soğutma sistemleri, CCTV sistemleri, emniyet ve ikaz sistemleri ile donatılarak Afrika, Orta Doğu, Güney Amerika, Asya ve Avrupa’ya hızlıca sevk edilmektedir.